13.09.2011

Διοργάνωση της Ημερίδας «Απολογισμός Δράσης - Προγραμματισμός Ενεργειών και Νέα Εργαλεία της ΜΟ.ΔΙ.Π. ΕΚΠΑ»

Η Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας (ΜΟ.ΔΙ.Π) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με αφορμή την ολοκλήρωση της Ενδιάμεσης Εσωτερικής Έκθεσης του Ιδρύματος, διοργάνωσε ημερίδα με θέμα: «Απολογισμός Δράσης- Προγραμματισμός Ενεργειών και Νέα Εργαλεία της ΜΟ.ΔΙ.Π. ΕΚΠΑ» .Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Αρχή Διασφάλισης Ποιότητας (ΑΔΙΠ) στο Νέο Αμφιθέατρο (Προπύλαια) Πανεπιστημίου 30 την Τρίτη 5 Ιουλίου 2011 και ώρα 09:00- 17:00.

Στην ημερίδα παρουσιάστηκαν από τα στελέχη της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ και τον Πρόεδρό της Καθηγητή Αστέριο Δουκουδάκη, Αντιπρύτανη Ακαδ. Υποθέσεων & Προσωπικού του Πανεπιστημίου Αθηνών, τα συμπεράσματα από την μέχρι τώρα υλοποίηση των ενεργειών αξιολόγησης του ιδρύματος. Οι ενέργειες αυτές καθώς και οι προτάσεις βελτίωσης, καταγράφονται στην Ενδιάμεση Εσωτερική Έκθεση του Ιδρύματος, για το ακαδ. Έτος 2009-2010 η οποία δόθηκε στη δημοσιότητα και είναι διαθέσιμη σε κάθε ενδιαφερόμενο. Η έκθεση αυτή περιλαμβάνει απογραφικά στοιχεία από όλες τις υπηρεσίες και τα 32 ακαδημαϊκά του ιδρύματος, συμπεράσματα και προτάσεις βελτίωσης όπως αυτές αποτυπώθηκαν από τους εξωτερικούς αξιολογητές, και τους ποσοτικούς δείκτες οι οποίοι παρουσιάζουν σημαντικά στοιχεία για το ανθρώπινο δυναμικό και την υλικοτεχνική υποδομή του ιδρύματος.

Παράλληλα η ημερίδα είχε ως στόχο την ανατροφοδότηση των τμημάτων του Πανεπιστημίου με πληροφορίες και οδηγίες ως προς την εκτέλεση των διαδικασιών της αξιολόγησης (συμπλήρωση απογραφικών εκθέσεων σύνταξη έκθεσης εσωτερικής αξιολόγησης και εξωτερικής αξιολόγησης κ.λπ.).

Στο πρώτο μέρος της ημερίδας ο κ. Μιχάλης Κασσωτάκης, Καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας ΕΚΠΑ, με πολύ μεγάλη εμπειρία στον χώρο της αξιολόγησης, παρουσίασε το μεθοδολογικό πλαίσιο της Αξιολόγησης των Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων, καταθέτοντας μεταξύ των άλλων προτάσεις για τη βελτίωση των διαδικασιών και τη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης. Στη συνέχεια ο κ. Βαγγέλης Κρίκας Επιστημονικός Συνεργάτης της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ παρουσίασε ορισμένες λογικές αιτιάσεις που εγείρονται κατά τη διαδικασία της αξιολόγησης, έτσι όπως αντλήθηκαν αυτές από την εμπειρία της Διασφάλισης Ποιότητας στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Ταυτόχρονα για κάθε λόγο εναντίον της αξιολόγησης προβαλλόταν ο αντίστοιχος αντίλογος όπως αυτός αναπτύσσεται στη διεθνή βιβλιογραφία και πρακτική

Στο δεύτερο μέρος της ημερίδας ο κ. Αστέριος Δουκουδάκης, Αντιπρύτανης Ακαδ. Υποθέσεων και Πρόεδρος της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ παρουσίασε τα θετικά και αρνητικά σημεία που προέκυψαν κατά την υλοποίηση του προγράμματος αξιολόγησης καθώς και τις προτάσεις βελτίωσης όπως αυτές αποτυπώθηκαν στην ενδιάμεση εσωτερική έκθεση του ιδρύματος. Εν συνεχεία ο κ. Σπύρος Μπόλης από το Κέντρο Λειτουργίας & Διαχείρισης Δικτύου (Κ.ΛΕΙ.ΔΙ.) του ΕΚΠΑ, παρουσίασε τα νέα εργαλεία πληροφορικής που θα χρησιμοποιηθούν από το Σεπτέμβρη του 2011 για την συλλογή τόσο των απογραφικών στοιχείων όσο και τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου αξιολόγησης των φοιτητών. Ο κ. Κωνσταντίνος Μπουρλετίδης Συντονιστής της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ παρουσίασε το έργο που έχει συντελεστεί μέχρι σήμερα και το χρονοδιάγραμμα για την υλοποίηση των επόμενων κινήσεων μέχρι το 2013. Η κ. Κατερίνα Φουντή Υπεύθυνη Διοικητικής Υποστήριξης της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ έκανε έναν απολογισμό των διοικητικών και κανονιστικών πράξεων στην οποία προέβη η ΜΟ.ΔΙ.Π την περίοδο 2009-2010.

Στο τρίτο μέρος της ημερίδας, εκπρόσωποι των τμημάτων που ολοκλήρωσαν και την εξωτερική αξιολόγηση, και είχαν ενεργό ρόλο σε αυτή, παρουσίασαν την εμπειρία τους, τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν, την αίσθηση που αποκόμισαν από τη συνεργασία τους με τους εξωτερικούς αξιολογητές καθώς και τα συμπεράσματα και τις προτάσεις τους για τη βελτίωση τόσο του ακαδημαϊκού έργου όσο και της διαδικασίας αξιολόγησης. Ομιλητές ήταν από την Οδοντιατρική η κ. Αναστασία Κοσιώνη Επίκουρη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ, από το τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ο κ. Παναγιώτης Γεωργιάδης Καθηγητής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Τμήματος, από την Νοσηλευτική ο κ. Αντώνης Σταματάκης Επίκουρος Καθηγητής και από το τμήμα Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ο κ. Δημήτριος – Κωνσταντίνος Ρομπολής, Επίκουρος Καθηγητής ΕΚΠΑ

Στην ημερίδα παρευρέθησαν πάνω από 150 άτομα, εκ των οποίων οι περισσότεροι ήταν εκπρόσωποι των ΟΜΕΑ των Τμημάτων, Πρόεδροι, Διευθυντές Υπηρεσιών του ΕΚΠΑ, διοικητικοί υπάλληλοι και φοιτητές του Πανεπιστημίου.

Χαιρετισμούς απεύθυναν ο Αντιπρύτανης & Πρόεδρος της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ Καθηγητής Αστέριος Δουκουδάκης, ο Πρόεδρος της ΑΔΙΠ Ομότιμος Καθηγητής Σπ. Αμούργης και η κ. Αικατερίνη Ασημακοπούλου, Γενική Διευθύντρια Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Info:

Παρουσιάσεις Ημερίδας

Για τις παρουσιάσεις των ομιλητών επισκεφθείτε το ιστολόγιο της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ

http://modipekpa.wordpress.com/ , επισκεφθείτε τις σελίδες και επιλέξτε το link

Παρουσιάσεις Απολογιστικής Ημερίδας ΜΟ.ΔΙ.Π. ΕΚΠΑ (5-7-2011)

Ενδιάμεση Εσωτερική Έκθεση Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Για να διαβάσετε την Ενδιάμεση Εσωτερική Έκθεση του ΕΚΠΑ

(α) επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του ΕΚΠΑ, www.uoa.gr , “Ανακοινώσεις” και μετά επιλέξτε «Γενικές Ανακοινώσεις» και κάντε κλικ στο link:

ή

(β) επισκεφθείτε το ιστολόγιο της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ

http://modipekpa.wordpress.com/ , επισκεφθείτε τις σελίδες και επιλέξτε το link

Ενδιάμεση Εσωτερική Έκθεση ΕΚΠΑ (2009-2010)