29.06.2012

Συμμετοχή της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ στην ημερίδα: «Ποιότητα στην Ανώτατη Εκπαίδευση», Αθήνα 19 Ιουνίου

H Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε στην ημερίδα: «Ποιότητα στην Ανώτατη Εκπαίδευση», που οργανώθηκε από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών σε συνεργασία με την Ανεξάρτητη Αρχή Διασφάλισης Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (Α.ΔΙ.Π.).

Η ημερίδα διεξήχθη στην Αθήνα, στις 19 Ιουνίου 2012 και πραγματοποιήθηκε στο συνεδριακό κέντρο του ΓΠΑ. Διήρκησε από τις 9:30 μέχρι τις 20:00 και χωριζόταν σε τρεις ενότητες. Μετά το πέρας της ημερίδας ακολούθησε δεξίωση στον προαύλιο χώρο του Γεωργικού Μουσείου και συναυλία από το μουσικό εργαστήρι του Πανεπιστημίου.

Στόχος της ημερίδας ήταν η αποτύπωση της πορείας της αξιολόγησης στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών – τέσσερα χρόνια μετά την έναρξή της και η παρουσίαση των αποτελεσμάτων και εμπειριών που αποκομίσθηκαν.

Εκπρόσωπος από τη ΜΟΔΙΠ ΕΚΠΑ (Καραουλάνη Ελευθερία- Νίκη) που παραβρέθηκε στην εκδήλωση σχολίασε θετικά τόσο την άρτια διοργάνωσή της όσο και το περιεχόμενό της.

Παρουσιάστηκαν ενδελεχώς:

• Η αξιολόγηση των ακαδημαϊκών μονάδων του ΓΠΑ

• Η Αξιολόγηση του Ιδρύματος

• Η Εξέλιξη του Πληροφοριακού Συστήματος του ΓΠΑ

Επιπροσθέτως αφιερώθηκε μεγάλο κομμάτι της ημερίδες στην παρουσίαση εμποριών από την αξιολόγηση άλλων ελληνικών ΑΕΙ.